Astma nije bolest pluća – njen uzrok je nepravilan rad imuniteta.
U većini slučajeva, astma je povezana sa alergijama. Astma je jedna od najčešćih bolesti modernog doba. Ova bolest u razvijenim zemljama pogađa 7-10% populacije, a ta brojka se stalno povećava. Karakterišu je simptomi koji se ponekad manifestuju, a zatim nestaju – kašalj, otežano disanje, zviždanje u bronhima i plućima. Kada je alergen prisutan u okolini, imunološki sistem reaguje na njega i izaziva upalnu reakciju u plućima.
Najčešći alergeni su: plijesan, grinje, prašina, hrana, lijekovi, polen, životinjska dlaka i razne hemikalije.
Konvencionalna medicina nudi niz lekova koji pomažu u kontroli astme, ali imaju štetan uticaj na zdravlje.
Međutim, astma se može sprečiti ili ublažiti na prirodan način. Zdrava crijevna flora Alergija i astma su često povezane sa disbiozom – disbalansom mikroorganizama u organizmu.
U vašem probavnom traktu, koža, nos, uši, oči, nokti i pluća su kolonije „dobrih“ mikroba, koji obavljaju mnoge važne funkcije. Jedna od njihovih dužnosti je da vas zaštiti od patogenih mikroorganizama. Kada se normalna flora uništi, može se pojaviti čitav niz zdravstvenih problema – kao što su astma, alergija, sindrom curenja crijeva, rast kandide, zatvaranje, dijareja, hronične infekcije i slaba apsorpcija ishrane. Stoga je važno uspostaviti normalnu crijevnu floru, redovito uzimati probiotike i fermentirane namirnice (miso, kefir, jogurt, kiseli kupus i slično).
Pravilna ishrana Nezdrava prerađena hrana pripada grupi uobičajenih alergena.
Mnogi aditivi i konzervansi kao što su bisulfit, kalijum metabisulfit i sumpor dioksid mogu izazvati teške napade astme. Pasterizovani mlečni proizvodi, glutenske žitarice, šećer, soja i kikiriki su namirnice koje stimulišu inflamatorne procese i doprinose formiranju viška sluzi u telu. Izbjegavajte ih!
Ako želite potpuno da rešite astmu i alergije, morate se pridržavati anti-inflamatornog deteta. Anti-supple hrana pomaže da se koordinira rad vašeg imunološkog sistema i suzbije inflamatorne procese.
Čišćenje kuće Važno je održavati čistoću kod kuće uz pomoć prirodnih i ekološki nealergijskih sredstava. Izbegavajte tepihe, redovno čistite i čistite kuću. Koristite samo kvalitetne filtere za usisivače. Pročistači vazduha sa antialergijskim filterima su takođe od velike pomoći.
Pobrinite se da na zidovima nema crnih gljiva, posebno u kupaonici, koje su vrlo štetne za ljude koji su skloni alergijama. Neki prirodni proizvodi – npr. ekstrakt ekstrakta grejpfruta, ima anti-gljivična svojstva, tako da ih možete koristiti za čišćenje doma.
Vitamin D Nedavno se sve više spominje veza između nedostatka vitamina D i astme. Nakon 60 godina istraživanja, naučnici su pokazali da nedostatak ovog vitamina može izazvati slabiju respiratornu aktivnost i povećati rizik od astme.
Vitamin D ima važnu ulogu u citokinima koji blokiraju imunodeficijenciju i koji uzrokuju upalu, npr. interleukin 10. Zanimljivo je da se simptomi astme pogoršavaju zimi i rano proljeće, kada se smanjuju zalihe vitamina D u vašem tijelu. Nije teško vratiti zalihe vitamina D u organizam – to možete učiniti izlaganjem suncu 20 minuta svaki dan.
Chiropractic Jeste li sigurni da je kiropraktika povezana sa astmom? Naime, trauma rođenja vratne kičme može izazvati simptome astme.
Pošto bebe obično nose glavu bebe tokom poroda, većina žena ima problema sa svojim prvim vratom.
Podešavanje atlasa, prvog vratnog pršljena, uz pomoć posebne metode, olakšava život osobama koje pate od astme, glavobolje, vrtoglavice i raznih drugih poremećaja.
Vježbe disanja Od davnina i vremena drevnih jogija, tehnike disanja se koriste za opuštanje, meditaciju i postizanje optimalnog zdravlja.
Sada je pokazano da možete kontrolisati astmu disanjem. Sredinom prošlog veka, ruski lekar Buteiko je razvio posebnu tehniku disanja koja pomaže u kontroli napada astme. Ovu tehniku treba naučiti pod vodstvom iskusnog stručnjaka, a kasnije ga možete i sami primijeniti.
Sledeće biljke se koriste za lečenje astme: black kim zeleni čaj timijan black cochin anis kamilica amalaki kopriva gingko biloba šipak ružmarin gavez Tamjan red clover podbjel divism Pitajte lokalnog travara o pravilnoj kombinaciji ovih biljaka i trajanju terapije.
Inhalacija: Jedna od odličnih metoda je inhalacija bosiljkom i par kapi eteričnog ulja mente. Ujutro i uveče, na ovaj način su se par klijenata „skinuli “ sa pumpice . U početku pošto imaju strah krenuli su da ne koriste ujutru, a kako im je raslo pouzdanje i uveče su prekinuli korišćenje.
A koristiti i ostale tehnike gore spomenute.
Posebno povediti računa o ishrani.
Vaša tetka Saveta 🙂